Jak podkreśla resort zdrowia takie orzeczenie będzie ważne przez 30 dni licząc od dnia odwołania stanu epidemii.
We wtorek późnym wieczorem ukazały się w Dzienniku Ustaw trzy ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19. Prace nad wszystkimi trzema ustawami zakończyły się w Sejmie we wtorek; jeszcze tego samego dnia podpisał je prezydent Andrzej Duda.
Ministerstwo zdrowia poinformował w środę na swojej stronie internetowej, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, „w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może zostać przeprowadzone przez innego lekarza”.
Jak zaznaczono przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. „Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy” – podkreśla MZ. Według resortu wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty z 1996. Przewiduje on, że lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Klaudia Torchała | PAP